Edynburg na wyciągnięcie ręki

Edynburg Do Szkocji wielu Polaków wyjechało za pracą, wielu ma tam rodziny, dlatego tak ważne są atrakcyjne tanie loty do tego miasta, bilety lotnicze do Edynburga.

13 km od centrum Edynburga znajduje się międzynarodowy port lotniczy, obsługujący oprócz tradycyjnych lotów rejsowych, tanie linie lotnicze. Bardzo atrakcyjną ofertę przygotował między innymi irlandzki Ryanair, który do Edynburga (stolicy Szkocji) kursuje dwa razy w tygodniu z Katowic. W okresie rejsy letnim realizowane dwa razy w tygodniu, w środy, w godzinach 20.50 – 22.45, oraz w niedziele w godzinach 22.05 – 23.59. Loty powrotne, także dwa razy w tygodniu, także w środy 16.30 – 20.35 oraz niedziele 17.45 – 21.40. ten sam tani przewoźnik startuje również z Krakowa, bilety można dostać już w kwocie 190 złotych. Nieco tańszą ofertę posiada linia lotnicza EasyJet, oferuje bilety po cenie 130 złotych, także z Krakowa, w terminie 17.04,2013 do 31.08.2013.

Edynburg jest miastem położonym na siedmiu wzgórzach, przez wielu nazywany bajkową krainą, Stolica wyspy, ale także siedziba parlamentu, miasto uniwersyteckie. Składa się z dwóch dzielnic, starego i nowego miasta. Old town, to zabudowa średniowieczna, mieści się tam większość zabytków. Zamek i Wzgórze Zamkowe, historyczne serce miasta, z wysokiej skały umocnień zamku, prawdziwej fortecy, roztacza się przepiękna panorama miasta. Zamek posiada świetne zaplecze handlowe i gastronomiczne, własny garnizon wojskowy. Znajduje się tam też najstarszy budynek w Szkocji, mianowicie, Kaplica św. Małgorzaty monarchów XII wieku. Rezydencją monarchów szkockich jest Pałac Holyrood, położony jest na wzniesieniu, powstawał od początku XVI wieku. W jego progach gościła Maria Stuart. Rogal Mile jest główną stolicą starówki, w tej średniowiecznej dzielnicy, ulice są szerokie, wygodne, pełne antykwariatów, pubów, lokali rozrywkowych.

Druga dzielnica Edynburga, New Town, powstała w XVIII wieku, miała być nowoczesna, z siecią kanalizacji, wygodnymi, przestronnymi ulicami, miało żyć się tam nowocześniej, wygodniej niż w starej dzielnicy. George Street główna ulica dzielnicy, gdzie zlokalizowane są eleganckie sklepy, restauracje, znajdują się tu budynki rządowe, biura, banki. Pomi rdzy dzielnicami rozciągają się Princes Street Garden, parki, ogrody, znajdujące się w dolinie. W jego centrum znajduje się sztucznie usypany kopiec, swojego czasu była to grobla zabezpieczająca obie dzielnice przed wodami jeziora, które, kiedyś je rozdzielało. Na kopcu znajdują się: Rogal Scottish Academy, National Gallery Galery oraz Bank of Scotland.

Edynburg to miasto, gdzie osiadło bardzo dużo Polaków, według konsula generalnego szacuje się liczbę 20 tysięcy Polaków, jednak nie wszyscy są tam oficjalnie, więc liczba ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Największe skupisko Polaków jest w miejscowości Leith, jeszcze w XIX wieku, stanowiącej osobne miasto. Polacy już na dobre wtopili się w lokalną społeczność.

O ciekawych miejscach do zwiedzania czytaj również na: polaczenia-lotnicze.pl a podobnych stron szukaj tu: Katalog stron

 

Leave a comment

Your comment

Spam protection by WP Captcha-Free

X